MANIFEST

Vsem dobro poznani Jägermeister je izdal svojo superpremium različico zeliščnega likerja, ki se skriva pod imenom Manifest. Na osnovi legendarne recepture klasičnega likerja s 56 zelišči so mojstri botanike in destilacije ustvarili novo različico in celo novo kategorijo med zeliščnimi likerji. Po načinu uživanja ga približamo bolj k dobrim vinjakom in viskijem kot likerjem, kako in zakaj, pa boste izvedeli v spodnji kolumni.




  

Manifest

Zeliščni liker Jägermeister zaznamuje izjemna in kompleksna aroma, ki jo po posebnem postopku maceracije kar 56 zelišč in začimb, ki prihajajo iz vsega sveta, liker pridobi po strogo varovanem postopku izdelave. Gre za mešanico različnih maceratov, ki jih na koncu združijo v ogromnih hrastovih sodih, kot protiutež močnemu okusu pa dodajajo nekaj karamele kot sladilo in barvilo pijače. To je osnova tudi za izdelavo Manifesta, pri kateri pa se uporablja dodatni macerat na osnovi nevtralnega žitnega žganja in se dodatno stara v manjših hrastovih sodčkih. Končna mešanica različnih maceratov se nekoliko osladi s karamelo, a manj kot Jägermeister, ima pa tudi tri odstotke alkohola več, kar pijačo izpopolni v okusu in aromi. Manifest je tako prefinjeno izpopolnjen, bolj suh in zaradi dodatnega staranja še bolj gladek. Zato pivca spominja na srkanje viskija ali prefinjenega »zeliščnega konjaka« med samim uživanjem in niti ne toliko na ledeno ohlajeni »shot« Jägermeistra, kot smo ga najbolje vajeni. Zaradi svoje prefinjenoti, zaokroženoti in kompleksnosti se ga postreže kar čistega ali na večjem kosu ledu, najbolj pravilno pa tako, da preko ledu Manifest samo prelijemo, da v kozarec steče ohlajena pijača z nekaj vode, ki jo je prevzela z ledu. Tako ali drugače, predlagamo vam, da poiščete svoj način uživanja tega edinstvenega izdelka.

Manifest Negroni

Ker je Manifest resnično nekaj posebnega in kompleksnega, kar kliče po tem, da bi ga zmešali v katerega od čudovitih koktajlov. Prvi, ki smo ga morali pokusiti, je v kombinaciji z ginom in rdečim vermutom, nekakšna variacija koktajla Negroni, pri katerem smo grenčico zamenjali za Manifest. Nekoliko smo spremenili recept in nastala je odlična manifestacija kompleksnih zelišč in nežne grenkobe.

Sestavine:

  • 40 ml Manifest
  • 20 ml gin Hendrick’s
  • 20 ml Sweet Vermouth (Punt e Mes, Antica Formula, Martini Rubino …)

Dekoracija: Lupina rdeče grenivke

Priprava: V okrogel viski tumbler s prostornino pribl. 3 dl odmerimo Manifest, gin Hendrick’s in rdeči vermut (tukaj priporočamo suho različico, ne s kako izstopajočo vinsko aromo, zato da prepusti drugim delikatnim zeliščnim notam osrednjo vlogo). Dodamo ledene kocke do dveh tretjin višine kozarca in začnemo z mešanjem z barsko žlico v krogih (»stiring«). Mešamo toliko časa, da se pijača ohladi in rahlo razvodeni. Po pivčevih preferencah s tem določamo moč okusa, saj s podaljševanjem časa mešanja tudi povečujemo odstotek vode v koktajlu, kar ga naredi bolj pitnega, a hkrati tudi bolj »vodenega«. Dodamo še nekaj ledenih kock, tako da je kozarec poln. Na koncu koktajl odišavimo z lupino rdeče grenivke, ki jo uporabimo tudi za dekoracijo koktajla.

Gilbert

Gilbert je besedna igra in povezava, ki smo jo vzpostavili s klasičnim koktajlom, imenovanim Gimlet. Gimlet, sicer na bazi gina in z dodatkom limetinega sirupa, je bila osnovna ideja za našo izpeljanko z Manifestom. Zeliščni gin smo tako nadomestili z zeliščnim Manifestom in namesto limetinega sirupa smo dodali domači limonin cordial – nekakšen limonin sirup. Z nekaj obrati v kozarcu za mešanje se ti dve sestavini povežeta v izjemen koktajl, v katerem izrazite note začinjenosti nekoliko ublaži in ovije svežina limone. Tako je nekaj generacij kasneje Gimlet dobil nemškega sorodnika Gilberta iz Wolfenbüttla.

Sestavine:

  • 50 ml Manifest
  • 2 barski žlički Limonina cordiala*

Dekoracija: Lupina limone

Priprava: *Pred začetkom priprave koktajla se lotimo preproste priprave limoninega cordiala. V posodo odmerimo 300 g belega sladkorja in 2 dl sveže stisnjenega limoninega soka, ki smo ga precedili skozi fino cedilo. Vse skupaj postavimo na kuhalnik in kuhamo toliko časa, dokler ne zavre. Pazimo, da se ne opečemo in da sirup ne skipi! Posodo odstavimo s kuhalnika in dodamo lupino dveh limon v vroč sirup (priporočamo uporabo neškropljenih limon). Premešamo in pokrijemo s pokrovko ter počakamo, da se sirup počasi ohladi. Ko je sirup hladen, ga precedimo in shranimo v sterilni steklenici v hladilniku. Gilbert koktajl pripravljamo v kozarcu za mešanje ali katerem od vrčkov z izlivnikom. V ohlajen kozarec za mešanje odmerimo Manifest in dodamo kanček sirupa. Opcijsko lahko dodamo tudi čajno žličko sveže stisnjenega limoninega soka – to je odvisno od kislosti in kakovosti limon, ki ste jih uporabili za sirup. Dodamo ledene kocke in z barsko žlico mešamo (»stiring«) toliko časa, dokler se pijača ne ohladi in rahlo razvodeni. Pijačo nato precedimo v nizek viski kozarec napolnjen z ledenimi kockami ali večjo ledeno kocko. Na koncu koktajl odišavimo z lupino limone, ki jo stisnemo nad vrhom koktajla za dodaten pridih svežine. Kot vedno, vas nagovarjamo k zmernemu manifestu pivskih užitkov, ki jih nudi nadgradnja svetovno znanega zeliščnega likerja. Na zdravje!