ŠTEVILNE NOVOSTI V VESOLJU SONY

Podjetje Sony Group Corporation je na spletnem dogodku Sonyjev tehnološki dan predstavilo različne tehnologije skupine Sony, združene pod skupnim opisom “tehnologija, ki navdihuje čustva”. Gre za tehnologije, ki povezujejo različna poslovna področja skupine Sony in podpirajo razvoj podjetja. 

  

Virtualna produkcija, ki jo omogočajo zasloni Crystal LED in filmske kamere – spodbujanje kreativnosti ustvarjalcev 

Virtualna produkcija je splošen izraz za novo tehnologijo videoprodukcije, ki v realnem času sintetizira video dogajanja v živo in računalniško grafiko. O eni obliki virtualne produkcije govorimo, ko računalniško ustvarjeno sliko 3D v povezavi z gibanjem kamere projiciramo kot ozadje na zaslon LED, ki se v studiu nahaja za igralcem ali nastopajočo osebo. To ustvarjalcem prihrani ukvarjanje z izdelavo računalniško ustvarjene slike za običajno snemanje pred zelenim platnom pa tudi odpravi omejitve glede vremena, časa in prostora. Zaslon Crystal LED je zaslon v tehnologiji LED, ki z združitvijo Sonyjeve edinstvene tehnologije krmiljenja elementov LED ter tehnologije obdelave signala, poznane iz televizorjev BRAVIA®, prikazuje sliko visoke ločljivosti, pri čemer dosega neverjetno realističen prikaz, visoko svetlost in širok vidni kot. Digitalna filmska kamera VENICE 2, opremljena z novo razvitim slikovnim senzorjem ločljivosti 8,6K, nudi ustvarjalcem visoko kočljivost in širok razpon barv. Na ta način omogoča bogato filmsko izražanje z izjemnimi prehodi med odtenki in različno svetlimi deli slike v najrazličnejših svetlobnih razmerah. Kombinacija takšnega zaslona in kamere zagotavlja izjemno natančno reprodukcijo barv in odtenkov, s čimer omogoča izdelavo vsebin s še bolj realističnim videzom. Da bi spodbudili razvoj rešitev za virtualno produkcijo, ki omogočajo učinkovito izdelavo visoko kakovostnih vsebin, bo skupina Sony še dodatno poglobila sodelovanje s svojimi in zunanjimi ustvarjalci pa tudi z inženirji, ki sodelujejo pri snemanju filmov. 

EPTS in tehnologija vizualizacije podatkov – vizualiziranje vsega dogajanja 

Na dogodku je bil posebej izpostavljen tudi sistem SkeleTRACK, ki ga je razvilo podjetje Hawk-Eye Innovations Ltd iz skupine Sony. Gre za sistem elektronskega sledenja dogajanja (ang. EPTS – Electronic Performance Tracking System) v nogometu, ki iz slike v živo, ki jo zagotavljajo posebne kamere za sledenje, v realnem času in z milimetrsko natančnostjo zajema gibanje igralcev in žoge. Tehnologija vizualizacije podatkov podjetja Hawk-Eye, poimenovana Virtual Recreation (slo. virtualno poustvarjanje), medtem obdela podatke iz sistema EPTS in sistemov za pregledovanje video slike ter ustvari virtualne izhodne vizualizacije. Ko se napredna obdelava slike in tehnologije za prepoznavanje s pomočjo umetne inteligence, ki jih je do popolnosti razvilo podjetje Hawk-Eye, združijo s Sonyjevimi posebnimi rešitvami za prenose tekem in tehnologijo slikovnih senzorjev, se celotne tekme – vključno s takšnimi podrobnostmi, kot je drža igralcev – pretvorijo v podatkovno obliko, kar omogoča vizualizacijo igre na še nikoli doslej videne načine. Skupina Sony in podjetje Hawk-Eye nameravata v prihodnosti omenjeno tehnologijo uporabiti ne samo na področju športa, temveč tudi na različnih drugih področjih zabavne industrije. 

Mikrozaslon OLED in naglavni zaslon z nizko zakasnitvijo – izkušnja z neverjetnim občutkom realnosti 

Naglavni zaslon (ang. HMD – head-mounted display) za virtualno resničnost (VR) prikazuje visokoločljivostni 3D-prostor in dosega ločljivost 4K na enem očesu oziroma 8K na obeh očesih hkrati. Visoka kakovost slike je dosežena s pomočjo t. i. ‘multi’ slikovnih pik, z natančno obdelavo pomanjšane slike ter z napredno tehnologijo zlaganja komponent, ki je rezultat razvoja in izkušenj pri izdelavi slikovnih senzorjev CMOS ter mikrozaslonov OLED. Zahvaljujoč integraciji podatkov iz različnih senzorjev je čas obdelave slike kar najbolj skrajšan, kar se odraža v izjemno nizki zakasnitvi. Oseba, ki gleda vsebine v virtualni resničnosti, lahko na ta način v realnem času doživi visokoločljivostno sliko, ki sledi premikom glave. Poleg uporabe v industriji je pričakovati, da bo mikrozaslon OLED našel svojo pot tudi na področje zabave, saj lahko prikazuje teksture, materiale in človeške izraze v realnem času in v visoki ločljivosti v skladu s premikanjem uporabnikove glave. 

Uporaba izjemne ločljivosti pri sledenju žarkov – ravnovesje visoke ločljivosti in učinkovitosti v produkciji 

Z znanjem, ki se za razvoj upodabljanja s pomočjo strojnega učenja pridobiva in nadgrajuje že od leta 1990, je nastala tehnologija, ki z omejenimi računskimi viri omogoča doseganje kar najvišje zmogljivosti, ločljivosti in natančnosti pri slikah, zajetih iz različnih perspektiv, v različnih prizorih ter z različno kakovostjo. Za 3D-vsebine z velikimi količinami podatkov lahko zmanjšamo produkcijski čas za faktor več sto, in sicer tako, da zmanjšamo število žarkov, uporabljenih za upodobitev slike. To dosežemo z upodabljanjem, kjer upoštevamo podatke, kot so oblika, tekstura in osvetlitev. Razvoj te tehnologije poteka v sodelovanju s Sony Pictures Entertainment in odseva glas ustvarjalcev. Cilj je razširiti možnosti, ki jih že poznamo v svetu 2D tudi v svet 3D, ter razviti širok spekter rešitev za področje zabave. 

Tri tehnologije, uporabljene v konzoli PlayStation®5 – udejanjenje osupljive vseobsežne izkušnje 

Predstavljene so bile tri tehnologije, uporabljene v igralni konzoli PlayStation®5: zvok Tempest 3D audio, haptične povratne informacije in prilagodljivi sprožilci. Zvok Tempest 3D audio temelji na digitalni obdelavi zvoka, s katero je doseženo izjemno natančno pozicioniranje zvoka, ki ustvarja 360-stopinjsko zvočno polje okrog poslušalca. Ta ima tako občutek, da se nahaja znotraj okroglega prostora z nešteto zvočniki. Haptične povratne informacije ustvarjajo številne taktilne odzive, in sicer s spreminjanjem vibracij novo razvitega dvojnega aktuatorja, ki se prilagajajo dogajanju v igri. Tako kot pri zvoku je tudi tukaj rezultat vseobsežna izkušnja igranja. Poleg tega prilagodljivi sprožilci na gumbih L2/R2 brezžičnega igralnega ploščka DualSense™ omogočajo podajanje močnih taktilnih informacij glede na dogajanje v igri, kar je doseženo z majhnim natančnim zobnikom in motorjem z visokim navorom. Sony Interactive Entertainment bo omenjene tehnologije razvijal še naprej s ciljem vsakomur ponuditi najboljše možnosti za igranje. 

Zloženi senzor globine SPAD za sisteme LiDAR na področju avtomobilizma – omogočanje visoko natančnega zaznavanja s pomočjo delcev svetlobe 

Predstavljeni so bili tudi senzorji, ki z visoko natančnostjo zaznavajo razdaljo do bližnjih predmetov, pri čemer uporabljajo nizke ravni svetlobne energije. Senzorje prvenstveno sestavljajo trije elementi: slikovne pike SPAD (ang. Single Photon Avalanche Diode), ki zajemajo svetlobo in jo pretvarjajo v električne signale; povezave Cu-Cu, ki prenašajo te signale; in logični čipi z vezji, ki iz signala pridobivajo meritve razdalje. Izkušnje in znanje, pridobljeno z razvojem Sonyjevih slikovnih senzorjev CMOS, je preneseno tudi v senzorje globine SPAD, ki omogočajo izjemno hitro in natančno merjenje kratkih in dolgih razdalj z enim samim kompaktnim čipom. Skupina Sony želi z razvojem rešitev za avtomobilske sisteme LiDAR, namenjene zaznavanju in prepoznavanju, prispevati k varni in zanesljivi mobilnosti. 

‘Manipulator’ – reprodukcija natančnosti človeške roke 

Gre za tehnologijo, ki robotom omogoča pazljivo rokovanje z neznanimi predmeti, kar omogoča zaznavanje znakov drsenja v realnem času na podlagi zaznanih sprememb v porazdelitvi pritiska v konicah prstov. S to tehnologijo lahko robotske roke prilagajajo silo prijema in zagrabijo predmet z ravno pravšnjo silo, ki prepreči, da bi predmet zdrsnil iz prijema. Ker senzor ob tem zaznava tudi razdaljo med prsti in predmetom, lahko robot zagrabi predmet v ustreznem položaju in z ustreznim prijemom. ‘Manipulator’ lahko prijema predmete z enako natančnostjo kot človeška roka, zato bo lahko pomagal ljudem na mnogih novih področjih, še zlasti pa tam, kjer je težko uporabiti običajne industrijske robote. Z uporabo umetne inteligence in napredne tehnologije zaznavanja želi Sony še dodatno izboljšati možnosti ‘Manipulatorja’ ter razvijati robotske tehnologije, ki bodo obogatile življenja ljudi. 

Platforma za Zemljo ‘MIMAMORI’ – skrb za Zemljo 

Če bo sistem udejanjen, bo lahko kjerkoli na Zemlji zaznal prve znake neobičajnih pojavov, kot so okoljske težave in katastrofe, ter jih pomagal preprečiti, še preden se zgodijo. Sistem bo z vnaprejšnjim opozarjanjem na nepravilnosti človeštvo spodbujal, naj pri sprejemanju odločitev in ravnanju upošteva tudi trajnostne vidike. Sestavljale ga bodo tehnologije skupine Sony, kot so senzorji vlažnosti, satelitski komunikacijski sistem ELTRESTM, ki uporablja brezžično komunikacijsko tehnologijo z nizko močjo za pokrivanje širokih območij, ter rešitve za dovršeno analiziranje napovednih podatkov z uporabo umetne inteligence. Sony namerava s terenskim delom in demonstracijskimi eksperimenti delovati v smeri uresničitve omenjene platforme, da bi s tem prispeval k bolj trajnostni prihodnosti.