BO PRVAK MORJA IN VETRA VNOVIČ SLOVENEC?

Le kdo se ne spomni, kako smo stiskali pesti daljnega leta 2004 na Olimpijskih igrah, ko je v Atenah Vasilij Žbogar osvojil prvo jadralsko bronasto medaljo, nato pa leta 2008 v Pekingu srebrno in nazadnje v Riu de Janeiru 2016 zopet srebrno. Ob sezoni morja in nenehnega udejstvovanja številnih poletnih aktivnosti na vodi se nismo mogli izogniti pogovoru s kakšnim od predstavnikov, ki nam lahko letos približa vodne športe. Energije polni, simpatični Primorec Toni Vodišek je eden od olimpijcev, ki se pripravlja, da nas bo zastopal na največjem športnem tekmovanju na svetu, Olimpijskih igrah, in gotovo bomo močno stiskali pesti, da mu uspe osvojiti katero od željenih kolajn. Bog morja in Bog vetra mu bosta morala seveda dovoliti izkoristiti svoje znanje in fizično pripravljenost, opremo, zahtevne razmere in pred konkurenti osvojiti največ točk, najprej, da ga popeljejo v finale, in nato še, da vnovič prekosi vse sotekmovalce. Formula kite je disciplina na vodi in v zraku, ob kateri bomo na letošnjih Olimpijskih igrah stiskali pesti še močneje kot sicer, da bo trud, ki ga Toni z družino vlaga toliko let, vsaj delno poplačan. Formula kite se letos predstavlja prvič kot nova disciplina na Olimpijskih igrah, Toni pa je postal tudi del ekipe 100 članov Team Visa, v kateri globalna znamka Visa podpira športnike in je kot kartica nepogrešljiv del opreme, zlasti za spletna nakupovanja, ki jih Toni opravi tudi za opremo. Odlična uvrstitev na tretje mesto v Hyèresu v Franciji iz zadnjega večjega tekmovanja obeta veliko, a ob vsem je najpomembnejše, da Toni ob vsem skupaj neizmerno uživa in mladim okoli sebe in po svetu predstavlja ta čudovit šport na vodi in morju.

  

DAVID: Kaj vam osebno pomeni morje, voda? 

TONI VODIŠEK: Morje mi predstavlja svobodo. Je prostor, kjer se lahko izrazim, kjer zaživim in uživam. Koper je moj dom; odraščal sem na plaži, v vodi, kot “beach boy”, in moram priznati, da je to še danes moj najljubši prostor.

DAVID: Na pripravah za letošnje Olimpijske igre spremljamo tudi nekaj novih disciplin, med katerimi je gotovo tudi jadralska formula kite. Kako ste se pričeli ukvarjati s tem športom in kdaj je šport postal del vašega vsakdana?

TONI VODIŠEK: Na nek način mi je bilo to položeno v zibelko. V formulo kite me je vpeljal oče, kasneje pa tudi moj trener. Od malih nog sem se ukvarjal z različnimi športi: plavanje, gimnastika, tudi vaterpolo sem treniral (smeh). Šport je bil od nekdaj del mojega vsakdana, nekaj, v čemer sem užival. Preizkusil sem veliko različnih športov in se nato ustalil pri formuli kite. Gre za adrenalinski šport, kjer dosegamo hitrosti tudi do 80 km/h, in to brez pogona, zgolj s pomočjo vetra.

DAVID: Kako težko ali lahko je tekmovati pod budnim očetovim očesom in okriljem? 

TONI VODIŠEK: V vsakem trenutku veš, da je tam oseba, ki ima v mislih tvoje najboljše interese in si vedno prizadeva, da boš imel najboljše pogoje za delo. Obenem pa je to tudi oseba, ki te najbolj pozna, pred katero se ne moreš pretvarjati in ničesar “zgoljufati”. Zame je privilegij imeti ob sebi očeta. Ne predstavljam si, kje bi bil brez podpore družine.

DAVID: Formula Kite se sliši zelo James Bondovsko 007. Kaj konkretno ta nova jadralska disciplina vključuje? 

TONI VODIŠEK: Uh, cel splet znanj in drznosti. Visoke hitrosti, občutljivost pri obvladovanju smeri na vodi in izzivi, kot so situacije, ko zadeneš nekaj v vodi in je pristanek zelo boleč. Najlepše pri tej disciplini je, da se lahko z njo ukvarjaš skoraj kjerkoli po svetu; ne potrebuješ pomola, priveza, le plažo in veter. In potem letiš… 😊

DAVID: Če pravilno razumem, morate biti skorajda vedno v odličnem odnosu z bogom morja in bogom vetra? 

TONI VODIŠEK: Drži, onadva sta ključna, haha. Lahko bi rekli, da je nekaj odvisno tudi od sreče, a srečo je treba izzvati. Ne pride sama od sebe.

DAVID: Kako težko je premagati strah pred hitrostjo, višino, kakršnimkoli zapletom? Se lahko denimo jadro strga ali prelomi? Kakšno opremo uporabljate? 

TONI VODIŠEK: Ne želim govoriti o strahu, saj se ne vržeš takoj v visoke hitrosti in preizkušnje. Tekom razvoja in odraščanja postopoma napreduješ in na koncu niti ne veš, kdaj je kakšen zadržek izginil. Zapleti so sestavni del vsakega športa, od poškodb do težav z opremo. Treba je biti pogumen in razmišljati o vsem lepem, kar se bo zgodilo, ne pa o potencialnih težavah. Pri formuli kite uporabljamo desko, kajt, kajt bar, foil in čelado.

DAVID: Fizična pripravljenost se zdi več kot nujna za dosego vrhunskega rezultata. Kako potekajo vaši treningi, koliko časa trenirate in kakšni treningi sestavljajo vašo rutino? 

TONI VODIŠEK: Seveda, fizična pripravljenost je ključna. Sodelujem s strokovnjaki, ki mi pri tem pomagajo. Trening je sestavljen iz kombinacije fizičnih oziroma kondicijskih priprav in treninga na vodi. Letos sem dva meseca pred sezono preživel v Avstraliji, kjer so odlični pogoji, tam je tudi moj trener Ryan Palk. V zimskem času praviloma naredimo pavzo, doma opravljam le kondicijske priprave, potem pa gre za kombinacijo treninga na vodi in druženja z utežmi. 😊

DAVID: Ko vas opazujemo, vidimo tudi visoke padce. Kako je s poškodbami in kako se zavarujete pred njimi? Se lahko priučite padcev in tehnik? 

TONI VODIŠEK: Absolutno je treba znati tudi pasti. Športnika od resne ali milejše poškodbe ločijo delčki sekunde in minimalne spremembe gibanja, s katerimi se skušaš čim bolje zavarovati. Tehnik padanja se seveda naučiš, potem pa je vse odvisno od hitrosti reakcije.

DAVID: Oprema se ob visokih hitrostih in valovitih razmerah hitro obrabi. Kako to stroškovno vpliva na vaš šport in tekmovanja? 

TONI VODIŠEK: Hja, finančna plat je bolje, da se ne primerjam z ostalimi konkurenti v formuli kite. Oprema se hitro obrabi, temu primerno so visoki tudi stroški. Potem so tu še potovanja, namestitve, plačilo trenerjev in ostalih. Moji konkurenti imajo na primer na voljo kakšnih 7 desk za trening in tekme, jaz imam 2. Starejša in bolj obrabljena deska je lahko razlika med uspehom in neuspehom. Ampak to je realnost, za katero upam, da se bo kmalu spremenila. Dejstvo je, da tudi v takšnih pogojih osvajam medalje in dokazujem, da se da biti med najboljšimi, tudi če pogoji niso idealni.

DAVID: Ob padcu v vodi pogosto zadanete smeti. Kako gledate na onesnaženost morij, sodelujete pri kakšni pobudi za varovanje morja, oceanov? 

TONI VODIŠEK: Onesnaženost morij in voda je velika težava. Statistika in raziskave to potrjujejo. Prizadevam si, da se tovrstne zadeve ne dogajajo in je onesnaženja manj. Verjamem, da se bom v prihodnje še bolj aktivno vključil v tovrstne aktivnosti, saj s skupnimi močmi in prenosom pozitivnih sporočil lahko dosežemo največ.

DAVID: Vaš šport je tesno povezan z ugodnimi vetrovnimi razmerami. Jih je dovolj pri nas za uspešno treniranje ali veliko trenirate tudi zunaj naših meja? 

TONI VODIŠEK: Ja, brez vetra ne gre. 😊 Na naši obali pogojev za primeren trening za tekmovanje na najvišji ravni ni. V Sloveniji grem seveda v vodo, a za pravi trening moramo iskati druge rešitve. Letos sem preživel dva meseca v Avstraliji, zdaj sem več mesecev na francoski obali, kjer bodo tudi Olimpijske igre.

DAVID: So vas kdaj že presenetili res velikanski valovi in kako se soočite z njimi? 

TONI VODIŠEK: Ja, valovi in predvsem veter so lahko največje presenečenje. Zdaj v Marseillu smo bili na vodi in že na začetku je pihalo močno, tudi 25-30 vozlov, potem pa so prišli še večji sunki vetra, tudi do 35-40 vozlov. To so razmere, ki te presenetijo in potem skoraj več letiš po zraku, kot si v vodi. Eden od poletov je bil približno 40 metrov, tako da je bilo res kar pestro. 😊

DAVID: Koliko časa med plovbo regat preživite na vodi in kako se točkuje vaša panoga? Kdo je na koncu najboljši?

TONI VODIŠEK: Tekmovanje poteka več dni. Vsak dan tekmujemo v več regatah in na koncu se zbirajo “točke”, ki dajo končno razvrstitev. Na olimpijskih igrah bo tako, da prve štiri dni tekmuje vseh najboljših 20, ki smo uvrščeni na igre. Vsak dan bomo odpeljali 4 regate. Na koncu dobimo najboljših 10, pri čemer prva dva napredujeta neposredno v finale, 8 pa jih tekmuje v polfinalu. Dva zmagovalca polfinalov se neposredno uvrstita v finale. V finalu so krajše regate in zmaga tisti, ki prvi zbere tri točke. Točke se prenašajo tudi iz prejšnjih dni, pri čemer prvo uvrščeni v finale nese 2 točki, drugo uvrščeni 1 točko, tretje in četrto uvrščeni pa začenjata finale brez točk. V finalu vsaka zmaga v regati prinese eno točko.

DAVID: Kako pomembna je meditacija kot del vaših psiholoških priprav na tekme in vsakdan? 

TONI VODIŠEK: Meditacija mi pomaga pri osredotočenosti. Pomirjenost in osredotočenost sta zelo pomembna elementa psihološke priprave na tekme in treninge. Vsak dan je treba izvleči največ in iti v trening ali tekmo z nekim ciljem. Če tega ne narediš, je karkoli počneš samo sebi namen. In tu ni napredka.

DAVID: Olimpijske igre bodo letos za vas posebne tudi, ker ste postali član ekipe Team Visa s preostalimi 99 člani. Kaj to za vas pomeni?

TONI VODIŠEK: Formula Kite bo kot disciplina na olimpijskih igrah prvič. To je poseben in zgodovinski trenutek za naš šport. Olimpijske igre so otroške sanje in neizmerno vesel sem, da jih bom končno živel in na njih napadal odličje za Slovenijo. Počaščen sem, da sem postal tudi član Team Visa, ki je prepoznala moč športa in nas podpira na naši poti. Verjamem, da uspešno predstavljam Slovenijo v tej mednarodni družini.

DAVID: Je kartica Visa tudi sicer vaš pogost sopotnik? 

TONI VODIŠEK: Absolutno. Plačilna kartica je obvezna oprema in z Viso mi je bila olajšana že marsikatera situacija, tako v Sloveniji kot tujini.

DAVID: Kakšen je vaš pogled na spletno nakupovanje? 

TONI VODIŠEK: Dandanes vse poteka online, tudi nakupi opreme. Plačilna kartica je nepogrešljiva oprema. Približno 90 % stvari kupim na spletu. 😊

DAVID: Na svetovnem prvenstvu v Heyeresu v Franciji ste osvojili 3. mesto. Kako dober pokazatelj vaše forme je to za prihajajoče Olimpijske igre in česa si želite na njih? 

TONI VODIŠEK: Na Olimpijske igre odhajam po medaljo, tega ne skrivam. Dosedanji potek letošnje sezone morda ni postregel s takšnimi rezultati, kot bi si želel, a so bili tudi pozitivni momenti. Verjamem, da najboljše hranim za Olimpijske igre. Vlada pozitivno pričakovanje in se dogodkov zelo veselim.