ČAS, DA DOSEŽEŠ SVOJO ZVEZDO
Če sem si pred časom švicarsko urarsko blagovno znamko najbolj zapomnil po tem, da komunicirajo enega od bolj prepoznavnih mehanizmov, znameniti El Primero, kot zlati gral svojega podjetja, sem se pred dnevi lahko prepričal na štiri oči, zakaj je temu tako, in pravzaprav ob vsem navdušenju že takrat, ko sem se skupaj z 40 lastniki Lancia Stratos vozil in družil ob predstavitvi omejene serije njihovih ur v italijanski Bielli, domu znamke Zegna v Oasi Zegna, zdaj pa sem spoznal, koliko bogate zgodovine se skriva v domovanju in prav posebnem podstrešju v Le Loclu, kjer domuje manufaktura Zenith, eden od urarskih delov poslovnega konglomerata LVMH. V mojem spominu je še vedno zelo živa Zenithova zabava iz nekoč največjega urarskega sejma v Baslu, kjer nam je Mary J. Blige odpela nekaj dinamičnih komadov, v času, ko je omejeno serijo ur Zenith predstavljal tudi soprog velike ameriške pevke Alicie Keys, Swizz Beatz.
Zato mi je še toliko bolj žal, da ima znamka na našem domačem trgu v Sloveniji tako malo prostora za predstavitev, saj sodi v vrh urarske natančnosti, o čemer in zakaj je temu tako, sem se ponovno prepričal ob obisku njihove tovarne v Le Loclu. Potem ko sva se z influencersko prijateljico Teso Jurjaševič odpravila na pestro letalsko popotovanje in se soočila z vsemi izzivi frankfurtskega letališča, sva proti večeru prispela v Neuchâtel, kjer smo v prijetni družbi z direktorjem prodaje Nicolasom Ruellanom in predstavnico za stike z javnostmi Isabelle Chempey spregovorili nekaj besed o znamki sami in trenutnem urarskem dogajanju. Švicarsko gostoljubje je toliko dragocenejše, če je gostitelj poznavalec vrhunskih vin, kar je Nicolas z njegovim predhodnim službenim delovanjem v francoski Šampanji več kot upravičil, in razgled nad bližnjo jezersko marino je bil prava relaksacija tistih dni, ko je v mojih mislih še vedno odzvanjala beneška razstava Homo Faber in na tisoče impresivnih umetniških del, ki sem jih ugledal nekaj dni prej. Prihodnji dan je bil namenjen obisku tovarne, in že ob vhodu nas je pozdravljala zunanja inštalacija v slogu Felipeja Pantona, ki je skupaj z znamko pripravil tudi eno od zadnjih, najnovejših edicij ure DEFY 21. Julien Mangeol je bil naš vodnik po tovarni, urarski ekspert, ki je znal odgovoriti na prav vsako vprašanje, zato nam je že na začetku najprej predstavil celoten spekter ur, ki jih znamka drži v portfelju, vključno s tisto, ki je le tovarniška, in jo lahko kupite le pri njih. Mene je ob zelenem suknjiču navdušila prav DEFY 21 Felipeja Pantona, ki se je s hitro zamenjanim zelenim paščkom popolnoma umestila na moji roki. Zenith je vedno spremljal tiste, ki so imeli velike sanje in odločenost, da jih uresničijo.
„Čas, da dosežeš svojo zvezdo“ je bil Zenitov moto že od ustanovitve. To je veliko več kot misel ali slogan, je filozofija in način razmišljanja, ki je od samega začetka zgodbe blagovne znamke zajemal vse njene dejavnosti. Vse se je začelo z Georges-Favrom Jacotom, vizionarjem iz 19. stoletja, ki je sanjal o izdelavi najbolj natančne ure, kar jih pozna človek, in se je pri komaj 22 letih lotil izziva ustanovitve prve integrirane švicarske proizvodnje ur. Neke noči, ko je zapuščal manufakturo, potem ko je dokončal še zadnje podrobnosti za uvedbo svojega novega kalibra kronometra (ki je kasneje osvojil nešteto nagrad), je Georges Favre-Jacot pogledal v zvezdnato nočno nebo in ugotovil, da je dosegel svojo zvezdo, svoj „zenit“ – najvišjo točko na nebu. Takrat se je odločil, da kaliber in svojo proizvodnjo poimenuje Zenit, vrh zvezdne poti. V šestdesetih letih 20. stoletja je naraščalo povpraševanje po urah s samonapenjalnim mehanizmom, kar je odražalo navdušenje nad sodobnostjo in udobjem. Zenith je želel proslaviti svojo stoletnico z izdelavo avtomatskega kronografa, kar je bilo v tistem času brez primere. Proizvajalec je zavrnil bližnjice in razvil popolnoma nov visokofrekvenčni mehanizem, ki je premikal meje natančnosti. El Primero, predstavljen 10. januarja 1969, je bil prvi visokofrekvenčni avtomatski kronografski mehanizem. Zaživel je po sedmih letih predanih raziskav in niha z osupljivo hitrostjo 36.000 vibracij na uro, kar omogoča merjenje časa na desetinko sekunde natančno. Legendarni kaliber je postavil nove standarde natančnosti in vzdržljivosti ter izstopa kot revolucionarni dosežek v urarstvu, ki ima še danes 2333 nagrad za kronometrijo. Tekma za uvedbo prvega avtomatskega kronografa je bila zelo tekmovalna, saj so v njej sodelovali veliki igralci, kot sta Seiko in skupina Chronomatic (vključno z Breitlingom in Heuerjem).
Kljub hudi konkurenci je bil Zenith prvi, ki je javno predstavil model El Primero. Visoka frekvenca in inovativna zasnova mehanizma sta mu omogočili, da je prehitel tekmece in postal simbol švicarske urarske odličnosti. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je prihod kvarčne tehnologije pomenil veliko grožnjo mehanskemu urarstvu. Manufaktura Zenith se je soočila z notranjimi izzivi, ko jo je prevzela družba Zenith Radio Corporation, ki je zahtevala, da se osredotoči na kvarčne ure in uniči legendarno uro El Primero. Kljub mračnim obetom je Charles Vermot, predani mojster manufakture, skrivaj na podstrešju enega dela tovarne shranil orodja in načrte, potrebne za proizvodnjo El Primera, ter tako ohranil zapuščino mehanizma in zapuščino švicarskega urarstva na splošno. Ura El Primero je ponovno zaživela v osemdesetih letih 20. stoletja, ko se je ponovno povečalo povpraševanje po avtomatskih kronografih, ki so ga spodbujale znamke, kot sta Ebel in Rolex. Zlasti Rolex je kaliber El Primero prevzel za svoj model Daytona, kar je utrdilo ugled mehanizma. To partnerstvo in predana prizadevanja novega Zenithovega vodstva so privedla do renesanse modela El Primero, ki je postal sestavni del Zenithove dediščine. Pod lastništvom LVMH od leta 1999 je Zenith razširil zmogljivosti modela El Primero in vključil zaplete, kot sta tourbillon in večni koledar. El Primero se še naprej razvija in vključuje inovacije, kot sta Striking 10th in Defy El Primero 21, ki merita čas na stotinko sekunde, kar kaže na Zenithovo zavezanost natančnosti in tehnološkemu napredku. El Primero ostaja dokaz Zenithove dediščine inovacij in odpornosti. Je simbol natančnosti v svetu urologije in nenehno premika meje mogočega v mehanskem urarstvu. Zenith obstaja zato, da navdihuje posameznike, da sledijo svojim sanjam in jih uresničijo – kljub vsem možnostim. Od svoje ustanovitve leta 1865 je Zenith postal prva tovarna ur, manufaktura v sodobnem pomenu besede, njegove ure pa so spremljale izjemne osebnosti, ki so sanjale in si prizadevale doseči nemogoče – od zgodovinskega poleta Louisa Blériota čez Rokavski preliv do rekordnega stratosferskega skoka Avstrijca Felixa Baumgartnerja v prostem padu. Zenith ostaja zvest svoji vodilni zvezdi, saj se obkroža s somišljeniki, ki delijo isto strast in neizprosno zagnanost, kot sta teniški trener in mentor Patrick Mouratoglou ter superzvezdnik DJ Carl Cox. Inovacije so vodilna zvezda, zato Zenith v vseh svojih urah uporablja izjemne mehanizme, razvite in izdelane v lastni režiji. Od prvega avtomatskega kronografa El Primero do najhitrejšega kronografa z natančnostjo 1/100 sekunde El Primero 21 in izumitelja, ki na novo izumlja regulacijski organ, saj več kot 30 sestavnih delov nadomesti z enim samim monolitnim elementom, proizvodnja vedno premika meje mogočega. Zenith že od leta 1865 oblikuje prihodnost švicarskega urarstva in spremlja tiste, ki si upajo postavljati izzive in premagovati ovire. Čas, da tudi vi dosežete svojo zvezdo, je zdaj.