IVO & JAN: FOOD PAIRING

V tokratni kolumni smo združili moči z izvrstnim šefom Ivom Tomšičem iz priznanega ljubljanskega Steak Housa Sorbara, s katerim smo za vas pripravili štiri čudovite kombinacije njegovih kreacij na krožniku in naših, postreženih v kozarcu. Gre za koncept povezovanja okusov med hrano in pijačo, ki je nastal na ideji, da se širši javnosti predstavi t. i. »food pairing« na drugačen način, ne samo v tradicionalnih kombinacijah z vinom. Spremljava jedi s pijačo obstaja verjetno, odkar poznamo obed. Različne vrste pijač ob jedeh se razlikujejo glede na njihov namen, od nekdaj poznamo na primer aperitivne in digestivne pijače. Aperitivne naj bi pospeševale tek in človek naj bi jih užival pred jedjo, digestivne pa po jedi. Po navadi je šlo za kakšen grenek liker, zeliščno žganje in na koncu konjak, rum ali desertno vino, kar je z vidika tradicionalnega protokola obeda popolnoma sprejemljivo in nekako logično. Med jedmi je bilo običajno postreženo vino. Danes in v času »moderne kulinarike« pa so se te meje zabrisale. Ne ločujemo več tako strogo aperitivnih od digestivnih pijač ter sladkih od svežih in jih ne postavljamo več ob jedi oziroma v času postrežbe, kjer oz. ko bi tradicionalno morale stati. Fokusiramo se bolj na t. i. »food pairing«. Iščemo harmonije v okusih, ki se prepletajo v kombinacijah med hrano in pijačo izven tradicionalističnih okvirov. V našem primeru boste spoznali tri jedi, pri katerih smo uporabili nekoliko drugačne pijače, kot bi si jih vi zamislili ob svoji tipični »steak« večerji – šampanjec, dva različna koktajla in ameriški viski ob sladici.




  

Wagyu ježki in Piper-Heidsieck

Ivo: Wagyu govedina z morskimi ježki, smrekovo olje in dashi krema

Jan: Piper-Heidsieck Brut

Za prvo jed je Ivo pripravil zanimivo kombinacijo surove wagyu govedine iz Kjota, iz Japonske, ki ima status ene najbolj cenjene govedine na svetu, in jadranskega morskega ježka. Vse skupaj je povezal s smrekovim oljem in dashi kremo – osnova je tradicionalna japonska juha iz soje, sušene ribe in morske alge. Že is sestavin lahko razberemo, da je v jedi veliko umami okusa, na katerega smo se v kombinaciji z izbrano pijačo navezali. Med pijačami smo se tokrat odločili za preprost kozarec šampanjca Piper-Heidsieck Brut. Gre za suho, sveže-sadno in izjemno uravnoteženo pijačo, polno finih mehurčkov, ki jo priporočamo zraven ribe, posebno morske, v kombinaciji z neko umami spremljavo – v našem primeru so to morski ježek in alge v dashi kremi.

American Cowboy in Chef ’s Sour

Ivo: American Cowboy steak z dodakom domačih omak

Jan: Chef’s Sour

Brez težave lahko trdimo, da je ena od Ivotovih specialitet v Sorbari priprava mesa. Ko govorimo o pripravi mislimo seveda tudi na zorjenje, ki je ključni faktor zagotavljanja žlahtnih okusov in pa predvsem mehkobe mesa. Izbrani kos mesa za to kombinacijo s koktejlom je ameriški »Cowboy« steak, ki je en najbolj marmoriranih delov goveda. Z marmoracijo mislimo seveda na razporeditev maščobnega tkiva, ki da zrezku po pripravi okus in sočnost. V sorbari sami zorijo svoje meso in imajo nad tem popolno kontrolo kakovosti. Po pečenju, priporočamo vsaj medium ali »medium-rare«, steak servirajo na topli plošči z odmačo BBQ omako in omako iz borovnic in gorčičnih semen. Poleg takšnega sočnega in bolj mastnega kosa mesa, ki je pečen na oglju se prileže nekaj osvežilnega. Nekaj z nekoliko več kisline in svežine, kar nam bo topilo občutek maščobe v ustih. Poleg tega, pa se izbrana kombinacija viskija in limone lepo poda s karameliziranim zrezkom.

Chef’s Sour

Sestavine:

  • 45ml Jack Daniel’s Single Barrel
  • 15ml Jack Daniel’s Tennessee Honey
  • 15ml Domač sirup slane karamele
  • 10ml Pasteriziran beljak
  • 25ml Sveže stisnjen limonin sok

Dekoracija:

  • Havajska vulkanska sol

Priprava: To različico »whiskey sour« koktejla sem posvetil Ivu, saj obožuje te vrste koktejlov z veliko svežine. »Chef’s sour« pa sem tokrat pripravil na nekoliko drugačen način kot s shake-anjem. Sestavine odmerimo v blender in dodamo 4 kocke ledu in blendamo. Te štiri kocke ledu bodo koktejl ravno prav razvodenele in ga ohladile, hkrati pa bo beljak povezal pijačo v kremsto strukturo. Blendamo toliko časa, dokler se kocke ne raztopijo, nato koktejl fino precedimo v ohlajen (predlagamo, da je zamrznjen) kozarec za penino, ki smo ga predhodno okrasili z havahsko vulkansko soljo. Ta delno slan rob kozarca nato kombiniramo z uživanjem koktejla, saj se sol lepo poda s svežino.

Suho zorjena račka in račji Boulevardier

Ivo: Hišno suho zorjena raãka s poãasi reduciranim račjim fondom in travniško deteljo

Jan: Račji Boulevardier

V Sorbari se radi pohvalijo, da so edini, ki imajo v Sloveniji v ponudbi suho zorjeno raco. Resnično bi bilo škoda, da v kombinaciji rahlo pečenega suho zorjenega račjega fileja nebi postregli nečesa posebnega. Poleg svežine, ki jo jedi doda travniška detejla smo pomislili na nekoliko bolj grenko in kompleksno komponento kot pijačo spremljave. Prav tako, pa je to edini od obeh koktejlov, kjer smo povezovalno noto poudarili tako, da smo komponento okusa glavne jedi praktično prenesli v koktejl. To smo naredili tako, da smo s tehniko »fat washing-a« združili svežo, tekočo račjo mast in ameriški viski Jack Daniel’s Single Barrel. Ker alkohol nase veže različne molekule arome in okusa je tako nase navezal okus suho zorjene race. Takšen viski pa se je v kombinaciji z aperitivno grenčico in rdečim vermouth-om povezal v čudovit »Račji Boulevardier«, ki je neke vrste »viski Negroni« in se krasno poda z Sorbarino račko.

Sladica: Dva Jacka in njun sosed

Ivo: Brezglutenki biskvit s slivami, dateljni pravim kakavom in Jack Daniel’s-om, kristalizirano čokolado s Jack Daniel’s Single Barrel viskijem in kepico sladoleda s kostanjevim medom in Woodford Reserve bourbonom.

Jan: Woodford Reserve

Ime smo sladici nadeli malo za šalo ampak dejansko je v njej tudi veliko resnice, saj vsebuje kar tri različne ameriške viskije, dva iz družine Jack Daniel’s in njunega soseda – Woodford Reseve, ki ga proizvajajo v Kentucky-ju in je Tennessee-ju, ki je zibeljka Jack-a. Ivo se je poigral z briljantnim biskvitom s sadno noto in Jack Daniel’s old n°7 viskijem, ki ga položil na dehidrirano čokolado, kateri je dodal Jack Daniel’s Single Barrel. Skratka, fuzija čokolade, suhega sadja in prepoznavne note Jack-a. Poleg pa je postrežen njun »sosed«, Woodford Reserve, ki smo ga dodali v domači sladoled in ga oplemenitili s kostanjevim medom. Receptura za sladoled pa izhaja iz naše recepture za »milk punch«, kjer sta smetana in melko že v osnovi prisotna. Tako se nam je zdelo popolnoma nesmiselno, da dodajamo poleg že tako kompleksne sladice kompleksnost koktejla in smo jo raje pospremili s preprostim, čistim, na sobni temperaturi postreženim Woodford Reserv bourbonom, ki okus ameriškega viskija samo še toliko bolj poudari.