MOŠKI, KI ZNA PREPRIČATI!

Že ko sem zagledal prvo sliko nove kampanje slovenske oblikovalske hiše moških oblek in modnih dodatkov Sens, ki jo številnim modnim vrtincem navzlic uspešno krmari gospa Zlata Zavašnik, mi je bilo takoj jasno, da ji je tokrat uspelo na polno. Igralec, ki tako kot njegov oče pooseblja strastnega zapeljivca, ki s svojo igro zna prepričati in biti tako zelo tenkočutno prevzeten v vsakršni vlogi, ki mu je zaupana ali pisana povsem na kožo. In njegov pogled na aktualni slog oblačenja, na varovanje okolja, s preverljivo dobavno verigo, je le še en dokaz več, za kako velikega človeka gre, ko govorimo o priimku Cavazza in o imenu Sebastian. Že iz stare grščine bi ime samo po sebi izpostavljalo plemenitost osebe, ki nosi tovrstno ime. In ja, Sebastian je ob vseh svojih vlogah, aktivnostih in vsem, kar počne, to izkazal ne le enkrat. Tudi izpostavitev okoljevarstvene modne problematike sodi v plemenitost oseb, ki tako živijo, ne le se izpostavljajo. Zato me toliko bolj veseli, da sta skupaj z gospo Zlato Zavašnik ter ekipo kreativnih sodelavcev ter fotografom Petrom Giodanijem izpostavila čudovito igro svetlobe v najnovejši kampanji znamke SENS. V poplavi hitre mode in materialov, ki se dostikrat zazdijo res le še to, hitri oz. hitro pripravljeni materiali, sem toliko bolj ponosen in vesel, da je z ogromno truda in energije gospe Zlati uspelo v polno zadeti to, kar si strastni modni užitkarji želimo videti. Popolno zgodbo, z odličnim konceptom in kakovostjo, ki je danes tako zelo redka, z jasno odgovornostjo do okolja, ki ga uživamo in puščamo zanamcem.




  

»Obleka, ki izostri moj karakter,« je ekološko kolekcijo oblačil Sens povzel igralec Sebastian Cavazza, ki podpira domače proizvajalce in okolju prijazno izdelavo oblačil. »Pozdravljam domače blagovne znamke, eko tkanine, trajnostne izdelke, pravično trgovino oz. fair trade. Pomembno je, da ljudi ozavestimo o okoljski problematiki in jim približamo ekološki koncept oblačil. Velika prednost je tudi v osebnem pristopu, unikatnem dizajnu, kakovosti, mali seriji, dobrih tkaninah, velikem razponu številk in različnih kombinacijah. Sam nosim suknjič s kapuco, ki je zelo opazen.« »Vesela sem, da lahko oblikujem moške obleke, ki niso predmet množične potrošnje, saj jih oblečemo predvsem za posebne priložnosti. Tekstil je velik onesnaževalec okolja, enakega mnenja je tudi Sebastian, zato smo ga izbrali za naš obraz. Mi produkcijo tkanin prilagajamo novim standardom in normativom, saj je veliko kemikalij prepovedanih, povečali smo izbor iz eko tkanine. Tudi tako se prebuja okoljska ozaveščenost večjih proizvajalcev oblačil,« je povedala direktorica Sensa in modna oblikovalka Zlata Zavašnik, ki sodeluje z dobavitelji, ki so preverjeni in sledijo okoljskim priporočilom. Eko oblačila so izdelana iz posebne tkanine, mešanice volne in poliestra, ki je v celoti reciklirana. Material za obleke se pridobiva iz prosojnih odpadnih plastenk, ki se obdelajo mehansko, toplotno in ne kemično. Torej brez snovi, ki so škodljive za okolje.

»Ekološki materiali in oblačila so bolj zdrava in prijetna za kožo, obenem pa pomagajo ohranjati čistejši zrak in vodo. Proizvodnja ekoloških tkanin je torej okolju prijazna in sledi trajnostnim načelom. Poraba vode je manjša za kar 94 odstotkov, poraba energije je manjša za 60 odstotkov, v okolje pa se sprosti za 32 odstotkov manj ogljikovega dioksida,« je strnila Zlata Zavašnik. Industrija hitre mode ima tolikšen ogljični odtis kot vsa Evropa in je druga največja onesnaževalka, takoj za naftno industrijo. Povzroča deset odstotkov izpustov ogljikovega dioksida, za 20 odstotkov odpadnih industrijskih vod in 92 milijonov ton oblačil, ki končajo na odlagališčih ali v sežigalnicah. Več kot 60 odstotkov tekstilnih vlaken je sintetičnih, pridobljenih iz nafte. Poliester, najbolj razširjen sintetični tekstilni material, se razgrajuje približno tristo let. Proizvodnja umetnih vlaken je preprosta, material je mogoče hitro obdelati, predvsem pa je poceni. Ni vpliva vremena na pridelek, proizvodnja ni odvisna od politične negotovosti v državah proizvajalkah. Zaradi vse hitrejših ciklov modne industrije je poraba poliestra v preteklih desetih letih močno narasla. Zlata Zavašnik je podjetje Sens ustanovila pred več kot petindvajsetimi leti. Danes imajo več kot 1200 različnih modelov slovenskih moških srajc in oblek, vse kose pa oblikuje sama. Posebnost Sensa je, da poleg klasičnih ponuja tudi trendovske obleke v vseh velikostih in za vse postave. Blagovna znamka s svojo ekstravagantno funkcionalnostjo oblači predvsem moške, ki iščejo individualnost, drugačnost in visoko kakovost. Po podatkih neprofitne organizacije Earth Pledge se pri predelavi materialov v tekstil uporabi najmanj 8.000 kemikalij, 25 odstotkov vseh pesticidov je uporabljenih za gojenje neorganskega bombaža. Vse to povzroča veliko škodo ljudem in okolju. V skladu z načeli eko mode pa naj bi bil vsak proizvod narejen tako, da nobena faza v procesu njegovega nastajanja ne vključuje dejavnosti, škodljivih okolju, živalim in človeku. Modni oblikovalci, ki so trajnostno naravnani, skušajo tudi preko mode in modnega ustvarjanja vplivati na socialne razmere v svetu.