OSREDOTOČENOST MLADEGA GOSTITELJSKEGA MENEDŽERJA JE IZJEMNO JASNA

Čas, v katerem se nahajamo, nam predstavlja vsemogoče izzive, na katere še pred letom dni morda niti pomislili nismo. Kako se z njimi spopadajo pripadniki mlajše generacije uspešnih poslovnežev, smo na kratko spoznali v pogovoru z Juretom Repanškom. Del njegove dnevne rutine je postal korejski nadobudnež med sodobnimi mobilnimi aparati, Galaxy Z Fold2, s katerim Jure opravi tako rekoč večino posla, seveda pa vmes z aplikacijo Revolute, ki ga je navdušila, lahko tudi spletno trguje. Če sem si pred izhodiščem za intervju predstavljal, da bo vsaj malo omenil, kako težko je bilo vzpostavljati novo recimo mlajšo smer bohinjskega turizma, sem kaj hitro ostal presenečen, saj je njegova osredotočenost na cilj tako jasna, da mu je uspelo z mlado energijo, idejami in trdim delom združiti okoljske deležnike in tako skupaj gradijo uspešne zgodbe novih turistično namestitvenih kapacitet v gorenjskem biseru Bohinju. Z ekipo že komaj čakamo, da se odpravimo in pogledamo, kaj vse novega nas bo pričakalo, in tudi na kakšno Juretovo telefonsko spretnost seveda. Saj veste, nadstandardni mobilni aparat že skorajda povsem nadomesti računalnik in je postal naša povsem tretja roka. Povsod z nami v njegovi popolnosti.




  

 

DAVID: Kako se je gospod Jure Repanšek znašel v svetu turizma, reciva butičnega lokalnega turizma, ki raste pod okriljem družbe Alpinia v okolici Bohinja? Kaj ste počeli pred tem?

Jure Repanšek: V turizem sem zašel povsem spontano. S kolegom Damianom Merlakom sva sprva prevzela manjši apartmajski objekt v Bohinju, Apartmaje Tuba v Ukancu. Nad Bohinjem sva bila vsakič znova navdušena, žalostno pa je bilo opazovati te propadle hotele, ki so samevali. Z zanimanjem za prevzem Hotela Zlatorog je prišla tudi ponudba za Apartmaje Triglav – te smo prenovili in znova odprli poleti 2019, za Hotel Bohinj – ki ga odpiramo to poletje – in Ski Hotel Vogel. Veseli me, da sem se »znašel« v Bohinju, naši zadovoljni gostje in pozitivni odzivi lokalne skupnosti pa mi še dodatno potrjujejo pravilnost izbrane poti. Izhajam iz gostinske družine, tako da mi je delo z ljudmi že od nekdaj blizu.

DAVID: Kot direktor družbe Alpinia ste ves čas v akciji, vam mobilni telefon s tako napredno tehnologijo dveh zaslonov, kot je Samsung Galaxy Z Fold2, olajša vsakdan? Ga lahko uporabljate kar namesto računalnika?

JR: Glede na to, da večino svojega delovnega časa preživim na telefonu in ga uporabljam praktično za vse (koledar, beležka, klici, maili), je telefon Galaxy Z Fold2 odličen nadomestek računalnika, hkrati pa zelo uporaben, ker ga lahko pospravim v žep in je tako vedno pri roki.

DAVID: Dandanes so pametni telefoni sposobni zajemanja vrhunskih fotografij. Radi ujemate trenutke svojega profesionalnega in zasebnega življenja s svojim »sopotnikom« Galaxy Z Fold2?

JR: Lahko rečem, da se mi v življenju veliko dogaja in ker doživetja rad zajamem s fotografijo, mi je zares pomembno, da ima telefon odlično kamero.

DAVID: Fotografija je vsekakor vrsta umetnosti. Se radi poigravate tudi s kompozicijami in motivi, da bi ustvarili vrhunske posnetke, ali ste bolj zagovornik retuše in urejanja fotografij?

JR: Če povem po pravici, nisem ravno najbolj spreten, kar se tiče fotografije, zato sem zelo vesel, da nam današnji pametni telefoni omogočajo veliko avtomatiziranih funkcij in »retuš« oz. filtrov, s katerimi fotografije še polepšamo.

DAVID: Vaš osebni Instagram profil je prepoln estetskih fotografij. Se vaš občutek za estetiko razvija s časom ali ste že od nekdaj navdušeni nad lepim, dovršenim?

JR: Kot sem že omenil, težko rečem, da obvladam fotografijo, a vendar nam ravno razvoj kamere in funkcij omogoča lepe, estetske fotografije.

DAVID: Kaj bi izpostavili kot pozitivne in negativne vidike Instagrama in kje je meja, koliko časa preživeti na njem, saj ga konec koncev ves čas na neki način nosimo s seboj?

JR: Medsebojna povezljivost, deljenje trenutkov s prijatelji, znanci. To so ključne pozitivnosti Instagrama. Je tudi odlično orodje za prepoznavanje trendov, idej ipd. Te pa lahko zagotovo hitro »potegne vase«, zato zagovarjam, da je treba ohraniti neko zdravo mero pri deljenju zasebnih trenutkov.

DAVID: Opazil sem, da lahko z novim telefonom Samsung Galaxy Z Fold2 tudi kar trgujete na kripto trgu. Kako ste se navadili, dejansko drži slogan »Samsung spreminja«?

JR: Kar ste opazili, je bil delniški trg in ne kripto. Je pa slogan zagotovo na mestu, saj lahko sedaj trg spremljaš praktično od vsepovsod.

DAVID: Se še najde kdo, ki danes ne ve, kaj je kripto trg, in kaj bi svetovali mladim, kako se spopasti z vsemi tisoči spletnimi nasveti, kaj je dejansko najboljša priložnost na kripto trgih ali pa tudi sicer v življenju. Kako se odločiti, ko smo mladi in je na voljo veliko priložnosti, številne tudi morda zelo škodljive, ki se pa na prvi hip slišijo skorajda sanjske?

JR: Verjamem, da danes še preveč ljudi ve, kaj je to kripto trg. Menim, da je problem predvsem v tem, da so ljudje pri tem preveč naivni. Nekomu se je posrečilo in je zaslužil s kriptovalutami, nato pa čez noč postal »strokovnjak« na tem področju, ta potem izkorišča neznanje drugih. Tistim, ki želijo vlagati v kriptovalute, svetujem, da se o tem res dobro pozanimajo, saj lahko hitro padeš v past samooklicanih strokovnjakov.


DAVID: Kaj vam osebno pomeni adrenalin? Se radi prepuščate adrenalinskim športom, doživetjem?

JR: Adrenalin in šport me že od nekdaj sproščata, danes ob natrpanemu urniku pa je to še posebej dobrodošlo. Ker je Bohinj raj za takšna doživetja, je še toliko lepše delati v takšnem okolju.

DAVID: Lahko bi zapisal, da ste precej uspešen mladi manager. Kaj je bil tisti faktor, morda veščine, ki je(so) poskrbel(e) za smer, v katero se je razvilo vaše življenje?

JR: Predanost, vztrajnost, zagnanost, volja in radost do dela. Srž je v tem, da najdeš področje, ki te resnično veseli in osrečuje, saj bo tako ustvarjanje v veselje. Turizem je vsekakor panoga, v kateri sem se našel, obožujem Bohinj in delo z ljudmi in verjamem, da bomo napisali še veliko razburljivih zgodb.

DAVID: Kako se v vašem podjetju v času pandemije spopadate z izpadom dohodkov? Ste se lotili alternativnih načinov poslovanja v segmentu gostoljubnosti (obratovanje restavracije s hrano za s seboj ipd.)?

JR: Lahko rečem, da na nas pandemija ni tako močno vplivala, saj smo pri Hotelu Bohinj tako ali tako v postopku prenove. Čas smo izkoristili tudi za planiranje in pripravo ponudbe hotela, kajti odprtje sledi že to poletje. Hkrati imamo odprte Apartmaje Triglav in Apartmaje Tuba, veseli nas tudi, da se je lahko odprla restavracija v sklopu objekta Apartmajev Triglav, ki jo oddajamo v najem. Seveda je prisoten izpad dohodkov, a smo vsi na istem, v tem primeru skušaš čim bolj zmanjšati stroške in iz tega izvleči kar največ. Odpuščanj ni bilo, ker delamo na dolgi rok in se zavedam, da lahko ta čas izkoristimo za izobraževanja in povezovanje ekipe ter ureditev stvari, za katere vedno zmanjka časa.

DAVID: Kdo je ciljna skupina vaših destinacij in na kakšen način definirate ponudbo? Se osredotočate bolj na premijski segment ali vas bodo obiskovali tudi pohodniški posamezniki, ki občudujejo zgolj preprostost lepote naše narave in čudovitih gora?

JR: Z Apartmaji Triglav nagovarjamo predvsem družine in pare, ki iščejo udobnost, ki jo ponuja apartmajska nastanitev. Pri tem ponujamo nadgrajeno apartmajsko ponudbo, saj je v sklopu objekta tudi restavracija, v kateri postrežemo zajtrk z lokalnimi dobrotami, gostom je na voljo recepcija, na katero se lahko obrnejo po dodatne informacije in pomoč, v sklopu apartmajev pa imamo tudi velnes. Hotel Bohinj pa bo 4* hotel in bo tako ciljal na še bolj zahtevnega gosta. Namenjen bo mladim po srcu, ki cenijo lokalno, iščejo oddih v naravi, a hkrati pester nabor dogajanja – od jutranje joge, kulinaričnih delavnic čez dan, pa do večernega druženja ob glasbi in ognju. Z vnašanjem lokalnih posebnosti, tradicije in domačnega vzdušja gradimo ponudbo resnično pristne izkušnje kraja. Lokalne in trajnostne elemente vpeljujemo skozi vse nivoje ponudbe hotela, od gradbenih materialov pri prenovi do lokalne oziroma slovenske gostinske ponudbe, kozmetike in manjših detajlov. Rdeča nit vseh naših nastanitev je ponujanje odlične, domače izkušnje, saj želimo, da se gostje pri nas počutijo resnično dobrodošli, svoj oddih pri nas pa kar najbolj užitkarsko zajamejo.


DAVID: Kaj pa jutranje prebujanje. Se zbudite sami po sebi ali vam na primer mobilni telefon postreže tako z alarmom bujenja kot opomniki jutranjih opravil ali izhodišč za sestanke tistega dneva?

JR: Zadnje čase zaspim zelo pozno, moj dan pa se začne že zgodaj. Zvečer se mi poraja veliko idej za izboljšave, zato po navadi zaspim ob zvezku in kuliju – zvečer si zapisujem stvari, ki mi pridejo na misel, zjutraj pa se že zbudim z novimi idejami. Vsekakor pa je prednost opomnikov na telefonu v tem, da razbremenijo misli.


DAVID: Številnim mobilni telefon danes pomeni neke vrste modni dodatek, kako je z vašimi modnimi dodatki? Očala, telefon, zapestnica, kako se odločate o teh nakupih, kaj vas premami?

JR: Kaj je že to moda? Bolj prisegam na meni lasten stil in na to, da mi je udobno. Na dodatke nisem kaj dosti pozoren, če je telefon modni dodatek, potem sem verjetno v trendu, saj mi veliko pomeni, da imam novejše in zmogljivejše telefone.

DAVID: Vemo, da se je v preteklosti venomer zapletlo pri sodelovanjih med investitorji ali vodji objektov v državni lasti z lokalnimi skupnostmi. Kako je vam to uspelo povezati v Bohinju? Je čar vsega tudi mladost in nevpletenost v pretirane lokalne politične zgodbe?

JR: Večkrat sem že povedal, da so me ljudje konstantno opozarjali pred domačini – Bohinjci, zato sem prišel v Bohinj zelo skeptičen. Na srečo se je v praksi izkazalo drugače. Z lokalno skupnostjo sem več kot zadovoljen, tukaj lahko izpostavim, da so prav domačini tisti, ki so mi pomagali z vso birokracijo in soglasji, ki so bili potrebni za pridobitev vseh papirjev. Naj dodam še to, da sem tudi na splošno zelo zadovoljen z odnosi, ki sem jih ustvaril z domačini in občutek mi pravi, da tudi oni z mano. Pokazatelj tega je že to, da imamo zaposlenih že nekaj domačinov, vse več se jih javlja tudi ob odpiranju prenovljenega Hotela Bohinj.

DAVID: Kaj vam je bilo pri vzpostavitvi neke vrste turističnega holdinga največji izziv, zahtevnost želja arhitektov, gradbene omejitve ali želje lokalnih skupnosti?

JR: Če se dotaknem vseh treh izpostavljenih. Delamo z arhitekti, ki so na svojem področju strokovnjaki, kar je vrhunsko, v kakšni stvari pa toliko večji izziv za nas, ki moramo na stvari gledati tudi onstran okvirov estetskega. Največji problem so predstavljale gradbene omejitve, predvsem ker smo v območju TNP, prav tako pa tudi soglasodajalci, na katere so bile vezane izdaje gradbenih dovoljenj. Lokalni skupnosti je po mojem mnenju pomembno predvsem to, da podjetje sledi viziji destinacije kot celote – trajnostni turizem, prijazen domačinom. Verjamem, da so imeli dvome zaradi preteklih slabih izkušenj, a upam si trditi, da smo si pridobili njihovo zaupanje. Nas pa specifika okolja, dejstvo, da poslujemo v precej zaprti dolini, ki ima omejeno število kadra, sooča z izzivom, kako privabiti kader tudi od drugod.

DAVID: Naj zaključiva morda z nekaj super nasveti sodobnih aplikacij, ki jih najraje uporabljate ali pa tistih, ki so vas v zadnjem času najbolj navdušile? Morda tudi s področja hotelirstva, gostiteljske kulture ali potovanj, ki so pogosto del vašega vsakdana …

JR: Najbolj me je v zadnjem času navdušila aplikacija Revolut, ki omogoča trgovanje na borzi vsakemu, tudi začetnikom.