USTVARJANJE GLASBE KOT GA ŠE NISTE VIDELI
Plavajoče glasbeno središče Kunléja Adeyemija na Zelenortskih otokih je pravkar odprlo svoja vrata javnosti. Projekt, ki sta ga zasnovala arhitekt in njegov studio v Amsterdamu in Lagosu, NLÉ, je bil eden najbolj pričakovanih kulturnih projektov v zahodnoafriški regiji – prav tako je osvojil prvo mesto v kategoriji najboljše glasbeno prizorišče na podelitvi 2021 Wallpaper* Design Awards. Več o nagradah si lahko preberete na KLIK.
Ta otoška država slavi bogato kulturno dediščino in ravno to je bil razlog za projekt, ki prinaša sodelovanje med Adeyemijem in pionirjem trajnostnih rešitev, rojenim v Maliju, Sambo Bathilyjem. “Bathily je želel narediti nekaj z glasbo v Mindelu in tam ustvariti snemalni studio,” je za spletno mesto Wallpaper dejal Adeyemi v začetku leta 2021, ko je projekt dobil nagrado Wallpaper* gong. “Zato smo idejo razširili na plavajoče središče, ki je del zgodovine tega pristaniškega mesta, saj so bili Zelenortski otoki zgodovinsko ena zadnjih izhodišč iz Afrike v času čezatlantske trgovine s sužnji, kar je privedlo do rojstva številnig novih zvrsti glasbe. Pripoveduje zgodbo o tem potovanju in zgodovini Afričanov in njihove diaspore.”
Arhitekt je s plavajočim sistemom Makoko (MFS), montažno, modularno, trajnostno leseno konstrukcijo z okvirjem A, ki je bil prvič realiziran leta 2012 kot plavajoča šola Makoko v Lagosu, ustvaril skupek paviljonov, ki plavajo tik ob obali v Mindelu , na otoku São Vicente. Štirje elementi projekta, majhno, srednje in veliko krilo, ki jih povezuje osrednji trikotni trg in objekte povezuje z zemljo, lahko sprejmejo približno 300 ljudi. Objekti vključujejo prostor za predstave, bar in jedilnico ter snemalni studio za različne potrebe. Kompleks je izdelan iz trdega lesa sapele ter pametno kombiniran z nerjavnim jeklom in aluminijem, kar slednjemu pomaga prenesti težke oceanske razmere.
Plavajoče glasbeno središče je odprto za vse, tako da se lahko udeleži glasbenih praznovanj, rezervira zasebne dogodke ali se odpravi na doživetje s pridihom pokrajine, razgledov in gostoljubnosti. “To je način za razširitev kulturnega vpliva Zelenortskih otokov, ustvarjanje platforme za lokalne glasbenike in privabljanje mednarodnih umetnikov za snemanje in soustvarjanje,” je dejal Adeyemi.