UTRIP PRETEKLOSTI ZASNOVAN NA NOVIH OSVEŽILNIH TEMELJIH
Škotska je bila vsaj zame od nekdaj dežela, na katero mi redno uhajajo misli. Konec koncev vsi tisti, ki me bolje poznate, veste, da sem navdušen golfist in to je ena od dežel, kjer je zelenje in igra zelenic tako rekoč doma. Od koder izvira. Kjer je čudovito naravno rastje, kjer je okus po skalah, grmičevjih brinja in prav tako sem izkusil najnovejšo dišavo iz serije Les Eaux De Chanel Paris Edimbourg. Okus po brinju me kar nenehno spremlja kot po prijetnem druženju s prijatelji, ko spijemo vrhunski džin tonik, osvežilno in sveže. V tokratnem intervjuju seveda ne moreva mimo Škotske kot dežele in popotovanj, ki jih je v daljnem obdobju odpiral lord Westmintrski in je mnogokatere poti odkrivala skupaj z njim Coco Chanel. Med drugim tudi čudovita posestva lorda Westminstrskega v Škotskem visokem gorovju. In tako sem tudi sam, ob izdatnem veselju, doživel nova spoznanja, saj sem lahko znova obiskal Pariz in izkusil mogočne sobane, v katerih ustvarja zame eden izmed najljubših parfumskih stvariteljev Olivier Polge, ki danes ustvarja kot ekskluzivni parfumer francoske znamke Chanel, v preteklosti pa je že ustvaril čudovite dišave, ki jih obožujem. In čudovito okroglo obdelana steklenička z gozdno zeleno obarvano vsebino je bila seveda tema mojega popotovanja po dolgem času in inspirativnega klepeta s parfumskim velemojstrom Olivierjem Polgeom, s katerim sva nasproti njegove čudovite parfumske sobe poklepetala o nastanku dišave ter konec koncev tudi o času, ki ga preživljamo in je recimo temu drugačno nenavaden. Fantastično zenovsko urejen japonski vrt, ki sem ga lahko uzrl, medtem ko sem čakal na intervju v veliki avli, mi je še enkrat dal vedeti, koliko truda in raziskovanja se skriva za dosego tako čudovitih končnih izvedenk, kot je ta, ki jo znamka Chanel predstavlja v letošnjem poletju. Cedra, cipresa, staran les, vonj po šotasti gozdni prsti, so elementi, ki vas nikakor ne bodo pustili ravnodušne, ampak si boste želeli dišavo nanesti še dodatno in jo imeti tesno ob sebi skozi vse poletje. Primernost slednje je tako za moške kot dame skozi vse leto. Olivier tako kot mi vsi najbolj pogreša prav utrip Sredozemlja in da se lahko sprehodi znova skozi čudovita polja njihovih edinstvenih nasadov rastlin v Grassu, medtem ko bi občudoval kakšno novo kompozicijo klasične glasbe, kar ima nadvse rad. Vi pa si z novim vonjem iz kolekcije dišav Les Euax de Chanel pričarajte osvežilni škotski vsakdan ali pa odkrijte še katero od preostalih čudovitih popotovanj iz kolekcije dišav in življenja Gabrielle Chanel.
DAVID: O kateri destinaciji ste sanjali, ko ste med to dolgo pandemijo čas preživljali doma?
Olivier Polge: Kot ste dejali tudi vi, sem imel srečo, da sem čas preživljal doma na podeželju. V Franciji je sicer država med prvim valom sprejela najstrožje ukrepe, zato smo čas preživljali v izolaciji. Preostanek tega pandemičnega obdobja sem nato preživljal v svoji pisarni, saj sem moral ves čas ostati v stiku s svojim laboratorijem, hkrati pa obožujem svoje delo, surove materiale in tako naprej. Sedaj, v zadnjem letu, ko so bili sprejeti določeni blažji ukrepi, sanjam o obali Sredozemlja. Nekaj dni v maju sem že preživel tam, ravno ko so se začeli počasi odpirati hoteli in restavracije. Rad bi se spet vrnil tja.
DAVID: Ste med razvojem nove dišave svoj navdih iskali tudi na posestvih v škotskem okrožju Highlands, na primer Stack Lodge, Lochmore ali Rosehall? Te je namreč v času svojega obiska Škotske med letoma 1924 in 1930 v družbi drugega vojvode Westminstrskega obiskala tudi Gabrielle Chanel?
Olivier Polge: Ne. Sicer sem osebno nekajkrat obiskal Škotsko, natančneje Edinburg in omenjeno okrožje, ki sta mi zelo pri srcu. Kar mi je všeč pri vseh destinacijah Chanel, je to, da si jih lahko predstavljam kot domišljijska potovanja … Le zapremo oči in si predstavljamo občutke, o katerih sanjamo, če kraja še nismo obiskali ali ga imamo le v spominu. Gre za bolj abstrakten kot strog način iskanja navdiha za določene vonjave. Za dišavo Paris Édimbourg sem na primer navdih našel v svojih obiskih Škotskega višavja, hladnih občutkih, celo svetlobi, ki je zelo svetla, bela, nekatere note, občutki so dimljeni …
DAVID: Katere vonjave se zdijo najbolj izrazite v najnovejši izdaji dišave Les Eaux Paris Edinburg? Kako se vonj razvija od začetka, ko odpremo stekleničko?
Olivier Polge: Poudarek je na harmoniji svežine. Vse vonjave v tej kolekciji navdihuje neka svežina, skupne pa so jim arome citrusnih olj. Chanel Les Eaux de Chanel Paris Édimbourg se od vseh drugih razlikuje zaradi nekaterih aromatičnih vidikov in pridihov lesa. Če se sprehodimo skozi razvoj vonjave, se le-ta začne s svežino citrusnih olj, na primer limone, ki prevladuje, in bergamotke, aromatični vidiki pa se gibajo okrog vonjav brinovih jagod, ciprese in sivke. Za konec se vonj razvije v prej omenjene lesene vonjave, predvsem vetiverja in cedre. Všeč so mi tovrstne vonjave, saj vzpodbujajo neko svežino, a vendar ohranjajo občutek teksturiranosti.
DAVID: Lahko dišavo kljub tej svežini uporabljamo skozi celo leto? Čeprav jo, če se ne motimo, sestavljajo najbolj topli odtenki vanilje in mošusa?
Olivier Polge: Čeprav dišave vzbujajo določeno svežino in s tem hitro ponujajo povezavo s poletjem, jih sam ne vidim kot sezonske vonjave. Kar mi je všeč pri dišavi Edimbourg, je to, da se poigrava s svežino in neko osrednjo vlogo lesa. Zato dišave Chanel Les Eaux de Chanel Paris Édimbourg resnično ne vidim kot le sezonske.
DAVID: Več znamk je začelo korak proti trajnostnosti z uporabo sistema ponovno uporabi ponovno natoči. Mar tudi pri znamki Chanel glede linij Les Eaux ali Les Exclusives, kjer so uporabljene resnično čudovite stekleničke, ki so hkrati tudi pomemben del same izkušnje, razmišljate v tej smeri? Ali je to možno v prihodnosti?
Olivier Polge: Moje delo se vrti bolj okrog same vonjave, seveda pa tudi sam zelo tesno sodelujem z osebami, odgovornimi za samo embalažo in stekleničke, in ja, res je, to temo pogosto analiziramo. V preteklosti smo že razmišljali o ponovni uporabi stekleničk, do sedaj pa še nismo našli najboljše rešitve. Pri vsem tem je treba pod drobnogled vzeti vprašanje, koliko ljudi bo stekleničko sploh znova napolnilo, iščemo torej dolgotrajno rešitev, v katero bomo povsem prepričani, takšno, ki bo pustila nekak dolgotrajen učinek. Za nas je sicer vidik ponovne uporabe zelo pomemben, zato skrbimo, da je vse stekleničke že sedaj možno reciklirati in so že nastale iz recikliranega stekla.
View this post on Instagram
DAVID: Če govorimo o posebnih sestavinah, uporabljenih v dišavi Les Eaux de Chanel Paris Édimbourg, katero je bilo najtežje vključiti v samo parfumsko mešanico? Zakaj? Je bilo med krizo pandemije težje priti do surovih sestavin? Vemo namreč, da ima Chanel lastna polja jasmina, stolistnih vrtnic, perunike … v Grassu?
Olivier Polge: Če vam povsem po resnici zaupam nekaj glede lansiranja dišave Chanel Les Eaux de Chanel Paris Édimbourg … pripravljeni smo bili že pred enim letom. Samo predstavitev smo želeli opraviti že 20. maja lani, pa smo jo prestavili za eno leto. Dostop do surovih materialov smo tako imeli že prej. Govorim za Les Eaux de Chanel Paris Édimbourg. Kar se tiče trenutnih razmer na splošno, moram dejati, da prav tako nismo imeli težav, saj se je po svetu prodalo manj dišav, zato je bilo sestavin, ki jih potrebujemo, dovolj. Manj povpraševanja je bilo. Tega, da smo v novicah prebrali, da ljudje več uporabljajo računalnike, ne moremo primerjati z dišavami, ljudje so jih na žalost uporabljali manj. Resnično nismo opazili nobenih težav pri pridobivanju sestavin. Kar pa se tiče sestave parfuma, moram enako reči, da nam nobena sestavina ni predstavljala težav. Posebna sestavina dišave Les Eaux de Chanel Paris Édimbourg, ki jo boste redko našli v drugih vonjavah, je posebna oblika vetiverja. Slednjega frakcioniramo, s čimer pridobimo najčistejšo obliko te čudovite sestavine, ta pa je posebnost znamke Chanel.
DAVID: Škotska je znana tudi po svoji cenjeni kulturi viskija. Ste razmišljali, da bi vključili nekaj te tradicije, morda dimljenost? Tudi Gabrielle Chanel je bila namreč znana po tem, da je v svoje izdelke rada vključevala nekatere značilne elemente moškega sveta.
Olivier Polge: V mojih mislih, to govorim subjektivno, sicer ne delamo razlik med spoloma, je ta dišava morda nekoliko bolj moška. Z vidika samih sestavin, ko ste ravno omenili viski, ta je po mojem mnenju zelo sladkast, včasih pa tudi dimljen. Morda lahko povlečemo neke vzporednice med viskijem in samo dimljenostjo dišave, ki jo lahko na Highlandsih včasih tudi zaznamo v zraku.
DAVID: Ste med pandemijo ustvarjali doma, v svojem laboratoriju ali ste lahko normalno delovali na svojem posebnem delovnem mestu, v osrčju parfumerije Chanel?
Olivier Polge: Večino časa z izjemo nekega dela prvega vala, ko so bile zaprte trgovine, tovarne in proizvodnje, sem prihajal na delovno mesto. Ker si pri Chanelu lastimo vse delavnice, smo zelo tesno povezani s tukajšnjo tovarno, zato lahko ves čas preverjamo kakovost materialov, ki prihajajo, samo proizvodnjo … Zelo težko bi bilo te stvari delati od zelo daleč, sam pa bi se moral še toliko bolj osredotočati na moje ustvarjanje. Vsi ti tehniški vidiki mojega dela so precej bolj izpopolnjeni, če delo opravljam na svojem običajnem delovnem mestu. No, če odštejemo dejstvo, da pri kreativnem delu navdih dobivamo povsod … pa vendar večino svojega dela organiziram okrog Pariza.
DAVID: V številnih intervjujih smo zasledili, da skrivnost sestave dišav Chanel zajema tudi posebno formulo pri pisanju receptov, ki je bila v podjetju že pred vašo dobo. Kaj je tako posebno glede tega zapisa formule?
Olivier Polge: Zelo redko je, morda celo unikatno, da si pri znamki Chanel lastimo vse formule od začetka do danes. Pogosto se vračamo k vsaki dišavi, k vsakemu materialu, k prvemu parfumerju znamke Chanel … Še vedno si tako lastimo na primer formulo No.5 in preko različnih poskusov raziskujemo svet tega parfumerja in ga spoznavamo preko določenih dišav, ki obstajajo še danes. Njegove misli prebiramo skozi vse formule … Kar se tiče posebnega sistema ustvarjanja, le-ta sega v čase Henrija Roberta, ki je v Hiši Chanel deloval od leta 1953. Takrat je vzpostavil sistem, ki niti ni bil tako znanstven, vendar za tiste čase zelo napreden, ki veli, da se formule razporejajo po instinktivnem vrstnem redu, ki ga je začrtal sam. Če danes raziskujemo ta način, ugotovimo, da je tudi znanstveno zelo točen. Glavni vidik sistema je bilo izparevanje surovih materialov, zaradi katerega le-te organiziramo od sadnih do citrusnih odtenkov, nato sledijo aromatične note, na primer pomarančnih cvetov in jasmina, pa lesne vonjave … Če danes pogledam formule Henrija Roberta, potrebujem dve minuti, da jih povsem razumem. Ker so te formule tako zelo napredne in pametne, jih povsem enake uporabljamo že več kot petdeset let.
DAVID: Odkril sem, da ste v preteklosti svet parfumerstva večkrat primerjali s svetom glasbe in umetnosti. Kateri glasbi najraje prisluhnete v zadnjem času? Morda ravno zaradi njene kompozicije?
Olivier Pogle: Težko je govoriti o dišavah, obstajajo pa zelo zanimivi načini, kako obogatiti svet parfumerstva. Eden od njih je glasba, saj mislim, da so si dišave in glasba na več načinov zelo blizu. V parfumerstvu tako na primer uporabljamo določene besede, kot so toni, akordi, hkrati pa glasba ni materialna stvar, saj lebdi v zraku kot občutki … Mislim, da bi glasba morala zapeljevati enake karakterje ljudi kot dišave. Sam sem sicer zelo velik ljubitelj klasične glasbe, na primer klavirja. Sicer poslušam zelo raznoliko glasbo, mislim pa, da je zelo težko raziskovati povsem nove kompozicije. Dejansko poslušam zelo veliko glasbe … vse (smeh). Sem pa pred dnevi prebiral knjigo tudi o znamenitih dunajskih filharmonikih, o Brahmsu in Straussu, ter o tem, kako so se dogovorili, da odprejo pot modernejši klasični glasbi in pustijo tradicijo za seboj.