V DOLINI JELENA
Škotska. Natančneje Dufftown. Majhno mestece v osrčju območja imenovanega Speyside na severnovzhodnem delu otoka. Tukaj se je pred več kot 120 leti začela zgodba viskija, ki nosi ime Glenfiddich, ki se iz stare keltščine prevede v dolino jelena. Dovolite nam, da vam predstavimo njihovo noviteto »fire & cane«, prvi dimljeni Glenfiddich, ki se skriva pod številko štiri v seriji eksperimentalnih viskijev in izjemno »enostaven« koktejl »Glenfiddich Highball«, ki je zaradi svoje enostavnosti sestavin hkrati izjemno kompleksen.
Glenfiddich Experimental Series
Glede na to, da smo pred časom že pisali o Glenfiddichu in o »škotskem dialogu«, se bomo tokrat posvetili tematiki novitet v škotski zgodbi o viskiju in nekakšnem novem pogledu na to, kaj single malt viski je ter v katero smer gre. Fire & Cane je že četrti primerek eksperimentalne serije Glenfiddich, ki premika meje in se giblje zunaj tradicionalnih gabaritov industrije enosladnih viskijev. O tem, da so pri Glenfiddichu pravi pionirji izdelave viskijev in zagovorniki novitet, smo priča že vsaj trideset let. David Stewart, sedaj upokojeni »malt master« destilarn Glenfiddich in Balvenie, ki je skrbel za nadzor kakovosti v obeh hišah viskija, je tako že pred več kot 30 leti inoviral dvojno maturacijo – postopek, po katerem se viski, ki se je staral glavnino časa v enem tipu soda, prelije v drug sod in tam dobi želeni zaključek okusa. Pred približno petimi leti pa so se v Glenfiddichu lotili njihove nove in inovativne serije poimenovane »the experimental series«. Prvi v tej seriji je bil plod kolaboracije lokalnega mikro pivovarja in malt masterja, ki sta s skupnimi močmi naredila viski, ki ima zaradi prepojenega hrasta s posebej za Glenfiddich zvarjenim IPA pivom na koncu poseben hmeljast priokus. Drugi je poimenovan projekt XX, kar narekuje število 20. 20 strokovnjakov in ljubiteljev Glenfiddicha je izbralo svoj sod v posebnem skladišču in te so »poročili« med seboj v posebno izdajo. Te serije sodov se mešajo med seboj in bodo na voljo, dokler zaloge teh viskijev ne bodo pošle. Tretja različica je bila zelo omejena serija 21 let staranega viskija, ki so ga dokončali v sodih, kjer se je prej staralo kanadsko ledeno vino – različica se imenuje »Winter Storm«.
Glenfiddich Fire & Cane
Najnovejši eksperiment v seriji teh resnično unikatnih viskijev je Fire & Cane. Ime narekuje povezavo med ognjem in trsjem, kot se tudi direktno prevede, same karakteristike viskija ustekleničenega v tradicionalno, zaobljeno trikotno steklenico. Kot nam je proizvajalec zaupal, tudi v destilarni Glenfiddich uporabljajo prekajen ječmenov slad za proizvodnjo viskija, kar je sicer za njihov stil zelo nenavadno, saj so tradicionalno znani po sadnih, nežnih, a kompleksnih viskijih. Prekajen ječmenov slad sicer pridobivajo proizvajalci tako, da ga po procesu germinacije (kaljenja) sušijo nad vročim dimom, ki se proizvaja ob gorenju šote. Tradicionalno se slad suši v stolpu z značilno pagodasto streho, imenovanem »kiln tower«. Z dodajanjem šote v peč in časom dimljenja lahko tako proizvajalci dozirajo količino dima in fenolov, ki dajo sprva sladu in kasneje viskiju značilen dimljen priokus. Več časa kot je ječmen izpostavljen šotnemu dimu in več šote kot se uporabi, bolj dimljen viski bomo okusili. Šoto so uporabljali na Škotskem za gorivo, saj je imajo v izobilju, bolj pogosto uporabljena pa je bila na krajih, kjer ni bilo dostopa do premoga in koksa – ta se namreč ne kadi in posledično dobimo nežen, neprekajen viski. Toliko o delu viskija, ki ga najdemo v imenu pod besedo »fire« in je vezan na dimast karakter, kakršnega ga ima. Drugi del, »cane«, pa se navezuje na trs. Bolj natančneje na sladkorni trs, ki je osnovni derivat za proizvodnjo ruma. Rum v tem viskiju naredi tisti slovit »finish« oziroma zaključek, ki se zgodi, potem ko malt master Brian Kinsman med seboj poroči tako dimljene različice viskijev kot različice starane v bourbon sodih in jih za kratko obdobje da odležati v sode, kjer se je prej staral rum. Končni produkt ima rahel pridih vonja odprtega ognja lesa in sladkobo škotske karamele, ki se prepletata v delikatni kompleksnosti tudi v okusu, ki pa ima tudi izrazito zeleno noto in noto pečenega jabolka, ki je značilna za Glenfiddich. V razmeroma dolgem pooskusu se čuti aromo karamele in rahlega dima.
Glenfiddich 12 Highball
Highball narekuje univerzalni način postrežbe različnih žganih pijač v visok in ozek kozarec z ledom in sodavico. Sam kozarec nosi enako ime. Za osnovo lahko vzamemo po navadi različne viskije, gine, vodke, konjak in vinjake, najpopularnejša izbira pa so po navadi single malt viskiji ali mešani. Ti preprosti koktejli so čudoviti prav zaradi svoje enostavnosti sestavin in priprave. A ravno v preprostosti se skrivajo detajli, ki lahko naredijo ta koktejl vrhunski ali pa slabo različico vodenega destilata. Poskrbeti moramo za kakovostno osnovo, v našem primeru saden 12-letni Glenfiddich, dobro ohlajeno in primerno karbonirano s sodavico ter velike polne kocke ledu. Vse skupaj, v pravilnem razmerju, tvori vrhunski highball, v katerem se zazna značilen sadno-sveži karakter Glenfiddich 12 in svežino drobnih mehurčkov sodavice. Za dodaten parfum pa bomo dodali lupino limone.
Sestavine:
- 50 ml Glenfiddich 12
- 100 ml soda Thomas Henry
Dekoracija: Sveža lupina limone
Priprava: Visok long drink (highball) kozarec zvrhamo napolnimo z ledenimi kockami in ga ohladimo. Odvečno vodo odcedimo. Čez to prelijemo 50 ml Glenfiddich viskija in zvrhamo s sodo Thomas Henry tako, da se viski dobro pomeša – pribl. 100 ml. Na koncu s sveže odrezano limonino lupino parfumiramo vrh kozarca in jo uporabimo tudi za okrasitev tako, da jo položimo na vrh kozarca. Koktejl postrežemo brez slamice in uživamo.
Veliko puristov pravi, da se dobrega viskija naj ne bi z ničimer mešalo ali vanj karkoli dodajalo. Da je najboljši takšen, kot je. Pri Glenfiddichu to zagotovo drži. Ampak se je v duhu časa, razvoja in eksperimenta tudi ta mentaliteta počasi opustila, načini postrežbe pa se temu primerno spreminjajo in ravnajo po potrebah posameznikov. Ker ne nazadnje, viski uživajte natanko tako, kot vam najbolj prija. Vsekakor pa to zlato kapljico uživajte kar se da odgovorno.